Aviators
J

JAKUBOVS, VOLDEMARS

Ercums
  • May 6, 1894 - Born, near Jaunjelgava
  • Graduated from the Jaunjelgava business school
  • March 2, 1916 - called into the Russian military and assigned to the aviation unit in Petrograd
  • Nov. 14, 1917 - Graduates from the advanced program at Moscow flight school and is designated a military pilot.
  • During the Russian Civil War he flies for the Bolsheviks. Rank: Corporal
  • May 9, 1919 - he flies his Nieuport 24bis from the Bolshevik side over to the German forces, and he flies for the Germans until June 28 when he joins the Latvian Aviation Group.
  • Flies missions first against the Bolsheviks and later against Bermont-Avalov.
  • Served as assistant to the British Captain Arnold as they surveyed the equipment abandoned by the Germans and Russians.
  • July 29, 1919 - Assigned to commission overseeing acceptance of war trophy aircraft.
  • Sept. 23, 1919 - Promoted to the rank of Lieutenant.
  • November 10, 1919 - strafes the enemy ranks, both with machine gun fire and bombs. His engine is hit by return fire and he is forced to land in no-man's land. Under heavy fire, he crawls to the nearest forward post and makes his report on enemy troop movements. (Mentioned in his Lacplesis Award citation).
  • Decembr 20, 1919 - Promoted to the rank of 1st Lieutenant.
  • May 12, 1920 - while flying a reconnaissance mission on the Latgale Front, he has to make a forced landing near Pitalova. He was able to repair the engine, take off and return to Rezekne unharmed.
  • November 26, 1920 - founding member of the original Latvian Aero Club.
  • June 28, 1921 - awarded the Lacplesis Order (3rd Class)
  • Served as an instructor at the aviation school
  • Test-flew aircraft which had been rebuilt after they were captured from the Germans V.Jakubovs
  • Nov. 27, 1922 - completed the military college officers program
  • Nov. 18, 1923 - Promoted to the rank of Captain
  • October 11, 1923 - Commander of the Reconnaissance Squadron.
  • Sept.3, 1924 - Flies SVA #29, with R.Gulbis as passenger. (R.Gulbis' log book)
  • Sept. 24, 1925 - transferred to Naval Aviation
  • Dec. 29, 1925 - appointed Commander of the Naval Aviation Section
  • May 31, 1926 - the Naval Aviation Section is renamed as the Juras Aviacijas Divizions with Jakubovs as Commander.
  • Nov. 18, 1926 - promoted to the rank of Lt.Colonel
  • January - April 1927 - temporarily assigned to gain experience at the French school of Naval Aviation.
  • January 29, 1930 - the Latvian Aviators Society unanimously nominates V.Jakubovs for the Clifford Harmon trophy as Latvia's most accomplished aviator.
  • May 25, 1930 - participates in the Aviation Festival at Riga/Spilve.
  • 1930 - The International League of Aviators recognizes Jakubovs as the foremost Latvian aviator in 1929.
  • October 3, 1935 - replaced by Zarins as commander of the Naval Aviation Division
  • September 8, 1935 - Participates in the Aviation Festival at Riga/Spilve.
  • OCt. 3, 1935 - released from military service, reportedly at his own request.
  • June 7, 1939 - As part of the Aviation Regiment's 20th anniversary, he is awarded the Viestura Ordenis III.class (with swords).
  • February 20, 1940 - (Soviet Occupation) arrested and imprisoned
  • September 30, 1941 - dies in prison in Orenburg
  • November 25, 1993 - his name is officially "rehabilitated" by the post-Soviet Russians.

    Sources

    - Antena, Ilze Lacplesa Kara Ordena Kavalieri
    - Bruvelis, Edvins Latvijas Aviacijas Vesture
    - Latvijas Kareivis January 29, 1930
    - Latvijas Kareivis May 22, 1930
    - Prieditis, Erichs Eriks Latvijas Kara Flote
    - R.Gulbis' log book
    - Sparnota Latvija

LATVIANAVIATION.COM contents copyright © 2017 Gunārs Zūlis and heirs. All Rights Reserved.
Contributors of individual materials retain all rights to their collections and creative works.
LATVIANAVIATION.COM is a LATVIANS.COM project.

Design and hosting by [Clear-and-Simple] · Chicago · New York